Podľa reprezentatívneho prieskumu na vzorke 1000 Slovákov až štvrtina respondentov nakupuje vianočné darčeky iba v kamenných obchodoch. V dobe internetu, kedy sa zdá byť všetko online, len 10% opýtaných nakupuje výhradne cez e-shopy. Kombináciu oboch spôsobov potom používa celkovo 65% občanov Slovenska.

Prekvapivým faktom je, že cez 5% domácností utratí za vianočnú hostinu viac ako 250 €. Avšak najčastejšie minieme na jedlo počas Vianoc 50-150 €. Vždy samozrejme záleží, čo všetko bude na štedrovečernom stole a pre koľkých stravníkov sa pokrm chystá. Najmenej na túto položku podľa zistení utratia obyvatelia Trnavského kraja. (30 % občanov do 50 €)

Ako vyplýva z uvedených výsledkov, čiastka utratená na Vianoce stále stúpa. No nie všetci si tento nárast cien môžu dovoliť. Využite preto MoneyTu pôžičku na pokrytie všetkých vianočných nákladov. Navyše pre vás máme malý darček. Máte možnosť získať až 50 % úrokov späť. Zistite viac o tejto akcii a požiadajte si o najrýchlejší bezúčelový úver ešte dnes.

Čo sa samotných darčekov týka, priemerný Slovák nevynaloží na jeden darček nejako veľa peňazí, no nakupuje ich mnoho. Výsledná suma sa tak potom výrazne zvyšuje. Takmer polovica ľudí v našej krajine minie za jeden vianočný darček v rozmedzí 20-50 €. Avšak konečná výška účtu je u 26% opýtaných vyše 250 €.

Rozdiely sú medzi regiónmi. Na západe Slovenska míňame viac na darček, kde až tretina respondentov dopraje svojim blízkym dary v celkovej hodnote vyššej než 250 €. To je o 10 % viac, ako celorepublikový priemer. Na východe naopak míňame o niečo viac za jedlo.

Podľa zistení si najčastejšie prajeme dostať pod stromček hlavne pobyt/zájazd (17 %), elektroniku (15 %), peniaze (14 %), zážitkový darček (11 %), oblečenie ( 10%), knihy ( 10%), zvyšok si praje dostať niečo iné. Prekvapením bolo, že skoro 7 % občanov si nepraje dostať žiadny vianočný dar. Ľudia s ukončeným základným vzdelaním si najviac prajú dostať peniaze (26 %) stredoškolsky vzdelaní pobyt a vysokoškolsky vzdelaní pobyt a knihy (15 %)

Pokiaľ stále neviete, čo by ste svojim blízkym mohli kúpiť alebo čo by ich potešilo, skúste sa inšpirovať našimi originálnymi tipmi na vianočné darčeky.